Elektroniczny podpis jest częścią postępującej cyfryzacji naszego kraju. W szczególności pandemia koronawirusa sprawiła, że rozwój ten następuje wyjątkowo szybko. Coraz więcej branż wprowadza elektroniczne rozwiązania do swojego codziennego funkcjonowania. Jedną z takich dziedzin jest branża medyczna.

Wiąże się to głównie z cyfryzacja dokumentacji medycznej z e-podpisem, dzięki któremu możliwe jest podpisywanie dokumentów. E-recepty, e-skierowania, karty szczepień, czy karty informacyjne z leczenia to tylko część skutków postępującej cyfryzacji.

Elektroniczna dokumentacja medyczna pozwala nie tylko na nieograniczony dostęp do dokumentacji, ale także nie da się jej zgubić i pozwala na zaoszczędzenie czasu i miejsca w placówkach medycznych.

Należy jednak pamiętać, że każdy dokument medyczny musi być autoryzowany poprzez podpisanie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Taki e-podpis ma dokładnie taką samą wagę prawną jak podpis tradycyjny, przy czym jest znacznie bezpieczniejszy. Elektronicznego podpisu nie da się podrobić.