Kwalifikowany podpis elektroniczny jest coraz częściej używany w Polsce, nie tylko do załatwiania prywatnych spraw urzędowych, ale także dla większych działalności. Dzięki kwalifikowanemu podpisowi elektronicznemu wiele rzeczy można ukończyć dużo szybciej, co jest znaczącym zaoszczędzeniem czasu, szczególnie przy prowadzeniu firmy.

Codziennie coraz więcej spraw można teraz załatwić wyłącznie poprzez stosowanie podpisu elektronicznego, gdyż większość branż przechodzi na dokumentację elektroniczną. Ma to na celu szybsze odnalezienie konkretnych informacji, ułatwienie archiwizacji czy po prostu zapewnienie komfortu.

Kwalifikowany podpis także można wykorzystać do banderoli akcyzowych. Takie banderole są potrzebne, gdyż są one świadectwem zapłacenia odpowiedniego podatku akcyzowego za dany produkt. Ministerstwo Finansów chce, aby proces ten był w pełni scyfryzowany, co znacznie go przyspieszy.

Zapotrzebowanie na banderole można teraz złożyć elektronicznie. Aby zdobyć takie świadectwo musi się znaleźć e-podpis na wniosku o wydanie banderoli akcyzowych.