Już od dawna walczymy z zaprzestaniem wykorzystywania papieru, jednak jeszcze nie do końca nam się to udaje. Technologia idzie do przodu, a my jesteśmy bardzo chętni na zastąpienie papierowych książek, czasopism, różnego typu czytnikami. Jest jedna rzecz, z którą najtrudniej jest nam się rozstać. Mianowicie podpis tradycyjny. A przecież już dziś możliwość podpisywania dokumentów na tablecie sprawia, że dokument papierowy przestaje być potrzebny.

W ramach platformy e-podpis paperless dostępna jest technologia Odręcznego Podpisu Elektronicznego, umożliwiająca elektroniczne podpisywanie dokumentów na tablecie lub specjalistycznym padzie do podpisu. W przeciwieństwie do tradycyjnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego obsługa rozwiązania jest bardzo prosta – wystarczy złożyć odręczny podpis za pomocą rysika na ekranie urządzenia, na którym wyświetlany jest dokument.

System e-podpis paperless może funkcjonować na urządzeniach mobilnych takich jak tablety i smartfony, wyposażonych w aktywną matrycę umożliwiającą rejestrowanie danych biometrycznych podpisu składanego za pomocą rysika.