Wnioski do KRS a podpis elektroniczny – jak złożyć dokument w KRS z pomocą podpisu elektronicznego?

Czego dowiesz się z artykułu:

  1. Jak pozyskać podpis elektroniczny?
  2. Jakie zalety ma e-podpis?

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) umożliwia składanie wniosków o wpis do rejestru przy pomocy podpisu elektronicznego. Jest to wygodne i szybkie rozwiązanie, które pozwala uniknąć konieczności osobistego stawienia się w sądzie lub kancelarii notarialnej.


Jak pozyskać podpis elektroniczny?

Aby skorzystać z tej opcji, należy posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny. Można go zakupić u certyfikującego podmiotu lub otrzymać od swojego banku. Następnie należy zarejestrować się na platformie ePUAP i złożyć wniosek o wpis do KRS przy pomocy podpisu elektronicznego.

Sprawdź również: Ile czeka się na podpis kwalifikowany?


Jakie zalety ma e-podpis?

Korzystanie z podpisu elektronicznego w systemie KRS ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala uniknąć konieczności osobistego stawienia się w sądzie lub u notariusza.

Korzystanie z podpisu elektronicznego jest także bardzo wygodne, ponieważ pozwala złożyć wniosek o wpis do KRS z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Nie trzeba tracić czasu na dojazdy i stanie w kolejkach.

Oprócz tego, korzystanie z podpisu elektronicznego jest bezpieczne, ponieważ gwarantuje autentyczność i integralność dokumentów oraz poufność przesyłanych danych.

Składanie wniosku o wpis do KRS przy pomocy podpisu elektronicznego jest procesem prostym i szybkim. Po złożeniu wniosku należy dokonać opłaty za wpis, która zależy od rodzaju spółki, fundacji lub stowarzyszenia oraz od wysokości kapitału zakładowego lub dotacji. Opłatę można uiścić przez internet lub w kasie sądu.

Po złożeniu wniosku i dokonaniu opłaty należy oczekiwać na decyzję o wpisie do KRS. Decyzja ta jest wydawana przez sąd rejonowy, właściwy dla siedziby spółki, fundacji lub stowarzyszenia. Jeśli decyzja jest pozytywna, oznacza to, że spółka, fundacja lub stowarzyszenie zostały zarejestrowane w KRS i mogą legalnie działać.

Składanie wniosku o wpis do KRS przy pomocy podpisu elektronicznego jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które umożliwia szybkie i bezpieczne założenie spółki prawa handlowego, fundacji lub stowarzyszenia. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, pamiętaj o przygotowaniu niezbędnych dokumentów, zarejestrowaniu się na platformie ePUAP i dokonaniu opłaty za wpis. Wówczas proces rejestracji przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

e podpis a krs

 

  • oszczedność czasu
  • brak konieczności osobistych wizyt w urzędzie
  • sprawne załatwianie spraw urzędowych, prawnych, biznesowych
  • bezpeiczeństwo danych

To tylko kilka z zalet podpisów elektronicznych.